Technológia és Csapatjáték - Az Emberi Tényező Szerepe a Folyamatautomatizálásban

Picture of Hajdu András
Hajdu András

Business Analyst
2025.03.05.

Ha valaki azt mondja „folyamatautomatizálás” könnyen elképzelhetjük, amint egy sci-fi film szereplői robotokkal paroláznak, miközben azok sietve megoldják minden problémájukat. Az igazság viszont az, hogy a robotoknak – bármilyen zsenik legyenek is – szükségük van ránk, hús-vér, sok kávét ivó, Excel-táblázatokat rettegéssel néző halandókra. Az automatizáció technológiai csoda igen, de az emberi tényező az, ami igazán működőképessé teszi. Nézzük meg kicsit közelebbről, miért fontos az ember és a gép együttműködése pár fontos jellemi paraméter meghatározásával. Spoiler alert – az ember a „gyenge láncszem”, de csak akkor, ha nem kap megfelelő figyelmet.

Az automatizáció az irodai élet GPS-e. Elmondja, hogyan juss el A-ból B-be és kerüld el a közlekedési dugókat, vagyis a munkafolyamatok feleslegesen bonyolult lépéseit. De ki adja meg a címet a GPS-nek? Hát a csapatok és vezetők! Az automatizáció csak akkor lesz hatékony, ha a munkavállalók szerepe átgondoltan változik és a technológia nem ébreszt passzív-agresszív e-mailezési kedvet a munkatársakban.

Köss barátságot a robotoddal

Az automatizált rendszerek kezelése néha olyan, mint egy új háztartási gép használata. Elsőre fogalmad sincs, hogy működik, aztán egyszer csak rájössz, hogy minden eddiginél könnyebb (persze csak azután, hogy véletlenül fellocsoltad az egész konyhát). Az automatizációval a dolgozók megtanulhatják, hogyan használják ezeket az eszközöket, és végre a kreatív feladatokra koncentrálhatnak. A monoton Excel-töltögetések helyett jöhet az álomprojekt!

Csapatszellem

Az automatizáció nem eltünteti a munkát, inkább egy segédeszköz, ami értékesebbé teszi. Például, ha egy rendszer automatikusan állít össze riportokat, akkor több időd marad vitázni a főnökkel arról, hogy miért érdemelsz prémiumot.

A munkavállalók motiválása kulcsfontosságú. Amikor mindenki úgy érzi, hogy a technológia nem elviszi előle a munkát, hanem neki dolgozik, teljesen új szintre emelhető a csapatdinamika.

Munkafolyamatok újrarendezése 

Az automatizáció nemcsak gyors, de jó kis tükör is a vállalatok számára. Hagyjuk el az „ezt így szoktuk csinálni 1998 óta” attitűdöt és gondoljuk át, hogyan lehet egyszerűsíteni. Miközben az automatizáció átrendezi a folyamatokat, neked végre marad időd a nagyobb célokra koncentrálni például arra, hogyan kerüld el a céges mikulásbuli karaoke szekcióját.

Az átláthatóság és a „nos igen, látom hibáztam” pillanatok

Egy jó automatizációs rendszer világosan megmutatja, mi történik az adatok szintjén. Az eddigi „Miért nem működik ez a táblázat?” kérdések helyett pontos visszajelzést kaphatsz arról, hol van lehetőség fejlődni. De ne feledjük, az adatok értelmezése, az összefüggések meglátása még mindig ránk vár.

A precíz működés mögött tehát továbbra is ott van az ember, aki értéket teremt az adatok elemzésével.

Rugalmasság 

A technológia jön-megy, frissül és fejlődik, akárcsak mi a hétfő reggeli kávé előtt. Azonban, ha megfelelő rugalmassággal közelítünk az automatizált rendszerek integrációjához, a munkakörnyezet is képes alkalmazkodni, hogy a lehető legjobb publikáció szülessen a munkafolyamatainkhoz.

Változáskezelés 101

A technológia jön-megy, frissül és fejlődik, akárcsak mi a hétfő reggeli kávé előtt. Ezért elengedhetetlen a nyílt kommunikáció, a megfelelő képzés, a rugalmasság és a türelem. Ha a csapat tudja, miért fontos a változás és hogyan segíti az ő munkájukat, az átalakulás folyamatát is kevesebb stressz kíséri. És igen, egy-egy humoros tréning vagy kávészünettel tarkított oktatás sokat segíthet. Egy kis nevetés mindig megkönnyíti az átállást! A „kérem, ne féljen a változástól” nem mindig elég. Az munkavállalók szeretik tudni, hogy az automatizáció hogyan könnyíti meg a dolgukat, melyik Excel-cella fog végre szabadulást nyerni és mennyi idejük fog felszabadulni.

Miért jó az ember és gép együttműködése?

Akárhogy is nézzük, az automatizáció nem űrfantázia, hanem a mindennapok része. Azonban ez nem a gépek forradalma – inkább egy partneri kapcsolat, ahol a technológia támogat, az emberi intuíció pedig irányt mutat. Ha mindkét fél jól végzi a dolgát, a kávészünetek lazábbak, az Excel-pánik elmúlik és persze, a vállalat egyre hatékonyabb lesz.

A Goodroid-nál mindig arra törekszünk, hogy ne csak a gépek legyenek okosak, hanem mi, emberek is érezzük, hogy értékesebb feladatokra koncentrálhatunk. Ha készen állsz arra, hogy szintet lépj a munkád hatékonyságában, keress minket, és segítünk automatizálni a napi kihívásokat!