Mit jelent az, hogy a gép 'tanul'? A gépi tanulás egyszerűen elmagyarázva

Picture of Lucza Gergő
Lucza Gergő

Solution Developer
2025.05.14.

Valószínűleg már hallottad azt a kifejezést, hogy “a gépek tanulnak,” de mit is jelent ez pontosan? Vajon leül a számítógép egy könyvvel a kezében, és jegyzetel, miközben kávét kortyolgat? Nos, nem egészen, de ha érdekel, hogy mitől lesz “okos” egy gép és hogyan is működik a gépi tanulás, ez a cikk Neked szól! Fejlesztőként megpróbálom egyszerűen elmagyarázni, hogy bárki megértse.

Mi az a gépi tanulás?

Képzeld el, hogy egy számítógép nem csak előre megírt szabályokat követ (mint például egy sütirecept, amit pontosan végrehajt), hanem képes megtalálni a saját “receptjét” a feladatok megoldására. Ez a gépi tanulás.

A gépi tanulás célja, hogy adatok alapján tanítsuk a számítógépet bizonyos mintázatok felismerésére. Nem mondjuk meg neki szóról szóra mit tegyen, hanem példákat adunk neki és hagyjuk, hogy maga jöjjön rá a szabályokra. Ez olyan, mintha valakinek megmutatnánk 100 képet kutyákról és macskákról és a végén azt kérnénk, mondja meg mi van egy új képen.

Hogyan tanul a gép?

  1. Adatok gyűjtése és előkészítése

Először is szükség van sok adatra, hiszen ez lesz a gép “tananyaga”. Például, ha egy gépet arra tanítunk, hogy felismerje a macskákat, akkor több ezer macskás képet kell neki mutatnunk. Ahhoz, hogy a tanulás hatékony legyen, az adatoknak tisztának és rendezettnek kell lenniük (képzelj el egy tankönyvet, amiben nincs káosz).

  1. A modell beállítása

Gondolj a modellre úgy, mint egy üres füzetre, amibe a gép a tanulás során jegyzetel. Elsőként egy algoritmust választunk, ami eldönti hogyan fog tanulni a gép. Ez lehet például egy neurális hálózat (amit kicsit később elmagyarázok), vagy egy egyszerű statisztikai módszer.

  1. Tanítás

Itt jön a varázslat! Megadjuk a gépnek az adathalmazt (pl. képek) és mindegyikhez hozzácsapjuk a “helyes választ” (pl. “ez egy macska”). A gép folyamatosan próbál rájönni, mi teszi az egyik képet macskává, a másikat pedig kutyává. Az elején rengeteget téved, de minden egyes próbálkozása után kijavítja magát. Ez olyan, mintha valaki gyakorolna a zongorán, idővel egyre kevesebb hibát ejt.

  1. Tesztelés

Miután a gép elvégezte a “tanulást”, másik adathalmazon tesszük próbára. Ha eddig csak ismert képeket látott, most olyan teszttel szembesül, amit még sosem látott. Minél jobban teljesít, annál okosabb az algoritmusunk.

Hogyan néz ez ki a való életben?

Vegyünk egy hétköznapi példát. Spotify. Ott van az a “Neked ajánlott” lista, amiben valahogy mindig olyan dalok vannak, amik tetszenek. Ez is gépi tanulás! Az algoritmus megfigyeli, hogy milyen zenéket hallgatsz, milyen előadókat szeretsz, majd megpróbál mintákat találni. Ha például sok relaxációs zenét választasz késő este, könnyen lehet, hogy további chill műfajokat fog ajánlani a nap ugyanazon szakában.

Ez az úgynevezett “felügyelt tanítás” módszere, ahol a program adatokat gyűjt és tanul belőlük.

Három módszer, ahogy a gépek tanulnak

  1. Felügyelt tanítás
    Mint az iskolában, itt megadjuk a “helyes válaszokat”. Például tanítjuk a gépet e-mailek példáin, hogy eldöntse, melyik spam és melyik nem.
  2. Nem felügyelt tanítás
    Itt nincs “helyes válasz”. A gép maga fedezi fel a mintákat az adatokban. Ezt használják például ügyfélcsoportok szegmentálására marketingben.
  3. Megerősítéses tanulás
    Ezt úgy képzeld el, mintha a gép egy videojátékot játszana. Minden jó döntésért jutalmat kap, a hibákért pedig büntetést. Így tanulja meg, hogyan érjen el minél jobb eredményeket.

Mi az a neurális hálózat?

A neurális hálózat a gépi tanulás egyik legmenőbb része. Agyunk neuronjainak működéséről mintázták, azaz kicsit olyan, mintha “gondolkodna”. Ezek a rendszerek összekötött “csomópontokból” állnak, ahol az információ áthalad és döntések születnek.

Például, ha a feladat az, hogy felismerje a képeken a kutyákat, a neurális hálózat elkezdi vizsgálni az egyes pixelek színeit, formáit és mintázatait. Miután elegendő példát látott, már képes lesz felismerni a kutyát olyan képeken is, amik korábban ismeretlenek voltak számára.

 

Ellenben az AI korántsem mindig tökéletes. A gépi tanulási modellek olyan erősek, amilyen az adat, amit adunk nekik. Ha rosszul előkészített adatokkal tanítjuk, akkor félrevezető eredményeket kaphatunk. Gondoljunk csak arra, amikor egy szöveggenerátor nevetséges vagy helytelen mondatokat ír – ez azért van, mert nem kapott elég pontos vagy reprezentatív mintát a tanuláshoz.

Talán egy fejlesztői szemszögből ez a folyamat magától értetődő, de a hétköznapokban is sok helyen találkozunk gépi tanulással. Olyan dolgokban segít, mint az adathalmazon alapuló orvosi diagnózis, a közlekedési útvonal optimalizálása, vagy akár a kedvenc pizzád gyors kiszállítása.

A gépi tanulás arról szól, hogy egy gép képes az adatokból tanulni, következtetni és új helyzetekben is hatékonyan alkalmazni a megszerzett tudást. Bár a technológia mögött rengeteg matematika és algoritmus áll, a lényegi üzenet egyszerű: a gépek fokozatosan ellesnek mindenfélét, hogy megkönnyítsék az életünket.

Legközelebb, amikor bejön egy új Netflix-sorozatra való ajánlás vagy a GPS-ed ügyesen elkerüli a dugót, ne feledd, hogy mindez gépi tanulásra épül. Cool, ugye? 😊