Láthatatlan AI - 5 meglepő mód ahogyan a Mesterséges Intelligencia jelen van a mindennapjaidban.
Nagy Nikolett
Marketing referens
2025.01.07.
Manapság egyre elterjedtebb fogalom a Mesterséges Intelligencia, angol nevén, AI, melyről az emberek véleménye jelen pillanatban még eléggé megosztó. A két legismertebb hozzáállás „A ChatGPT nélkül nem lett volna meg a szakdolgozatom” és a jól ismert, „Az AI elveszi mindannyiunk munkáját”. Ezek a végletek véleményem szerint kicsit erősek és a valóság valahol a kettő között helyezkedik el. Például, meg tudtad volna írni a szakdolgozatod ChatGPT nélkül, de inspirációszerzésre és időmegtakarításra egy tökéletes segítség és persze lesznek munkahelyek, melyek megszűnnek az AI hatására, de ezzel ellentétben megjelennek új munkahelyek is, csak úgy, mint az eddigi ipari forradalmaknál (mert lássuk be, jön a harmadik).
Ebben a cikkben szeretnék bemutatni pár olyan „barátságosabb” esetet, ahol már most jelen van a Mesterséges Intelligencia de nem biztos, hogy mi észrevesszük azt.
1. Személyre szabott közöségi média hírfolyam
A Facebookon, Instagramon vagy TikTokon görgetve biztosan tapasztaltad, hogy javarészt olyan posztok és tartalmak kerülnek eléd, amelyek érdekelnek. Ez azért lehetséges, mert a MI elemzi az érdeklődési köreidet, a like-jaidat, és a tartalomfogyasztási szokásaidat, hogy testre szabja a hírfolyamodat. Ezért látod azt a vicces videót vagy a számodra releváns híreket. A Tiktok-nak van egyébként a legjobb algoritmusa, mely az MI-nek köszönhető.
2. Okos ajánlások az online vásárlásoknál
Valószínűleg te is észrevetted, hogy amikor felmész egy online áruházba, vagy szimplán csak a böngészőben keresel egy terméket szinte „érzi” a rendszer, hogy mire van szükséged, és gyakran talál be az érdekes termékekkel. Kb. egy héttel ezelőtt nézegettem a neten a Nike cipőket, különösen a Court Vision-t és a különböző Dunk-okat. Most, hogy rákerestem a képen is látható, hogy a más-más Nike-k mellett főleg ezt a két modellt dobja fel nekem a Google. Ennek kulcsa szintén a mesterséges intelligencia, amely az ilyen webshopokon és böngészőkben láthatatlan motorként működik. Az MI nyomon követi, hogyan böngészel az oldalon, milyen termékeket nézel meg vagy teszel a kosárba, mit vásárolsz meg, sőt, még azt is figyelembe veszi, mire keresel rá. Ezeket az adatokat párhuzamosan összeköti más vásárlók viselkedésével, és ez alapján ajánl olyan termékeket, amelyek jó eséllyel érdekelhetnek téged.
3. Automatikus fordítások és nyelvi segítség
Az automatikus fordító alkalmazások (pl Google Fordító), AI-t és gépi tanulást alkalmaznak, hogy valós időben értelmezzék és fordítsák le a szövegeket. Ezek az eszközök már nem csak egyszerű szavak lefordítására képesek, hanem az adott szövegkörnyezetet és a nyelvi finomságokat is figyelembe veszik. Az automatikus fordítók fő motorja a neurális gépi fordítás (Neural Machine Translation, NMT), ami olyan algoritmusokat használ, melyek utánozzák az emberi agy működését. Az MI elemzi a nyelvi mintákat óriási adatbázisokon keresztül (pl. szövegek, írott tartalmak), megtanulja a nyelv szabályait és ezek után tanul meg fordítást készíteni.
4. Közlekedési alkalmazások és útvonaltervezés
A Google Maps, Waze és hasonló applikációk már mind az AI erejét használják, hogy a lehető legjobb utakat és közlekedési alternatívákat kínálják a felhasználóknak. MI-alapú algoritmusokat alkalmaznak, hogy valós idejű adatokat gyűjtsenek, mint például a mobilkészülékek helyadatai, forgalmi kamerák, különböző szenzorok, vagy a közösségi visszajelzések. Ezeket a begyűjtött adatokat többféle technológiával elemzik:
- Prediktív elemzés:
Az MI előrejelzéseket készít, például, ha egy úton rendszerint óránkénti csúcsforgalom van, a rendszer már előre figyelmeztethet, sőt, alternatív útvonalakat is javasol, mielőtt a torlódás kialakulna. - Dinamikus útvonal-tervezés:
Folyamatosan aktualizálja az ajánlott útvonalat a változó forgalmi körülmények alapján. Ez azt jelenti, hogy még menet közben is újratervezi az irányt, ha jobb lehetőséget talál. Persze vannak olyan esetek, ahol ez inkább hátrány, mint előny, de szerencsére ezt a funkciót akár ki is lehet kapcsolni.
A képen is látszik, hogy a Waze már előre jelzi nekem, hogy a tervezett utam során merre lehet például útszűkület és amennyiben torlódás is kialakul az út időtartama automatikusan frissül.
5. Digitális személyi asszisztensek
A Siri, Alexa, Gemini vagy más digitális személyi asszisztenseket fő ismertető jele, hogy a hangoddal tudod irányítani mit csináljanak az okos készülékeden. Például mondják meg neked az időjárást, állítsanak ébresztőt, vagy játszanak le egy zenét. Én személy szerint előszeretettel használom vezetés vagy főzés közben, amikor nincs szabad kezem telefonozni. Legyen szó egy hívás elindításáról vagy például a lágytojás főzési idejének lecsekkolásáról.
A digitális személyi asszisztensek két kulcsfontosságú technológiát használnak:
- Beszédfelismerés:
Az MI egy fejlett beszédfelismerő rendszert alkalmaz, amely képes átalakítani a beszélt nyelvet írott szöveggé. Ez kell ahhoz, hogy az asszisztens „megértse”, mit mondasz. Ehhez algoritmusok elemzik a szavaid ritmusát, kiejtését és a kontextust, hogy pontosan azonosítsák a kérdéseidet vagy parancsaidat. - Természetes nyelvi feldolgozás (NLP):
Miután az asszisztens értelmezte a beszédet, az NLP segítségével megpróbálja „megtanulni”, mit szeretnél. A rendszer nemcsak kulcsszavakat keres, hanem a mondat jelentését is elemzi, így akár bonyolultabb kéréseket is értelmezhet. Például, ha azt mondod, hogy „Alexa, holnap szeretnék délután esernyőt vinni”, az NLP elemzi az időjárást és az időbeli kontextust, majd vagy emlékeztetőt állít be, vagy szól, hogy sütni fog a nap és nem igazán lesz szükséged esernyőre.
A fenti öt példa remekül mutatja, hogy a Mesterséges Intelligencia nem feltétlen fenyegetést vagy drámai változásokat hozhat, hanem rengeteg előnyt rejt magában. Nem csupán egy technológiai újdonság, hanem egy eszköz, amely a mindennapi életünket teheti gördülékenyebbé és hatékonyabbá. Bár a munkaerőpiac változásaival is számolnunk kell, érdemes észrevenni és kihasználni a gépi intelligencia barátságos oldalát. Tehát a kérdés nem az, hogy féljünk-e az MI-től, hanem inkább az, hogy hogyan tudjuk megérteni, használni és a javunkra fordítani, hogy ne legyen okunk a félelemre.